Tipy a rady

Údržba elektromotorů řady 130

    Tyto elektromotory jsou navrženy jako bezúdržbové. Přesto je velice vhodné u nich provádět alespoň minimální údržbu.

    Doporučuji po každé jízdě štětečkem a vyfoukáním zbavit elektromotor hrubých nečistot. Při provozu elektromotoru jsou nejvíce zatíženy ložiska kotvy a uhlíky s komutátorem. Ložiska kotvy je vhodné po 2 - 3 hodinách provozu namazat kapkou jemného oleje. Před namazáním zbavte výstupní hřídel kotvy a ložisko hrubých nečistot kouskem vaty, lehce namočené do technického benzínu. Aby nedošlo k přemazání ložiska, zvolte k promazání tento postup: 

     1.  Namočte špičku jehly (tenkého špendlíku) do oleje a nechte nad hladinou ze špičky odkápnout první vytvořenou kapku oleje.
     2.  Držte jehlu ve svislé poloze, až se na její špičce vytvoří druhá malinká kapička stékajícího oleje.
     3.  Kapičkou oleje se dotkněte vnitřní hrany ložiska a počkejte, až olej samovolně steče do ložiska.
     4.  Rukou zatočte kotvou.

     Přemazáním ložiska na zadním čele elektromotoru většinou dojde k neopravitelnému poškození motoru vlivem poškození komutátoru a možným spálením kotvy. K namazání ložiska můžete využít např. teflonový sprej WELDTITE TF2, který zároveň čistí a vytěsňuje vlhkost. Aby se mazivo nedostalo do motoru, nikdy ho nestříkejte přiloženým aplikátorem na ložisko ve směru podélné osy motoru, ale pod úhlem 70 - 80° na podélnou osu ložiska.
     Vzhledem k cenové hladině elektromotorů se jinou než uvedenou údržbu nevyplatí provádět. Při zpozorování poklesu výkonu elektromotoru nebo zjištění jakékoliv závady raději zakupte elektromotor nový.

Zdroj: http://mkmiky.wz.cz/
Žádné komentáře
 
minizstolarna@seznam.cz ; tel. 732861929